GRF GRF GRF
КАТЕДРА ПРЕДМЕТИ ПРОГРАМ ПРЕМА АКРЕДИТАЦИЈИ ИЗ 2021. ГОДИНЕ

Хидротехника

Вежбе

Вежбе су рачунске и изводе се кроз 11 рачунских примера - задатака чију израду објашњавају наставници и сарадници  у терминима вежбања.

Вежбе су обавезне. Да би се добио потпис на предмету дозвољена су само два неоправдана изостанка.

Обавезно је да долазите на вежбе у термину који је додељен Вашој групи!

Детаљи око услова за вежбања, добијање потписа и начина пологања испита су на линку ПОТПИС И ИСПИТ, последња ставка у менију на левој страни екрана.

Током израде рачунских задатака - припреме за испит студенти формирају Практикум који се може користити на колоквијумима и на испиту! Присуство вежбама се евидентира на насловној страни Практикума.

Практикум се састоји од више елемената.

На почетку се налази насловна страна на којој студент треба да упише име и презиме као и број индекса и где се оверава присуство на вежбама. На насловној страни јасно пише РАЧУНСКЕ ВЕЖБЕ - ЗАДАЦИ ЗА ПРИПРЕМУ ИСПИТА.Зато озбиљно схватите формирање овог Практикума - редован рад на њему је најбољи и најлакши начин да што пре положите испит са добром оценом!

За сваки задатак прво иде текст задатака (лик за преузимање на дну ове интернет стране) за којим следе папири на којима студенти решавају задатак. Сваки папир са радом мора да има оквир (25 mm лево и по 5 mm горе, десно и доле). По потреби се може користити и милиметарска хартија. Основни формат хартије је А4, а могу се користити и други формати које треба сложити на формат А4.

Сви дијаграми и цртежи треба да буду нумерисани и са насловом - нумерација и наслов се пишу испод дијаграма или цртежа. Осе морају бити обележене величинама и њиховим јединицама мере и мора постојати легенда на цртежу уколико је приказано више линија.

Такође, и све табеле треба да буду нумерисане и са насловом - табеле се нумеришу и наслов им се исписује изнад табеле. Свака табела има заглавље у три реда - први ред је ознака величине, други ред је једина мере уписана у угластим заградама, трећи ред је ознака броја колоне у табели (број уписан уобичним заградама). Може се увести и нулти ред где је речима исписан назив величине (ово није обавезно али је корисно - тада би нулти ред био изнад осталих, а заглавље би имало 4 реда).

Сваки папир мора бити потписан у доњем десном углу хемијском оловком(име и презиме студента и број индекса).

Задаци се могу радити ручно, уз помоћ рачунара (EXCEL, WORD, MatLab, ...), у комбинацији оба начина, али се мора водити рачуна о уредности, прегледности, систематичности и јасноћи приказа.

Практикум се не прегледа, осим по жељи студента. Одговорност студента је да испуњава обавезе и на тај начин стиче знања и понаша се етички и колегијално. Студенти могу да постављају питања током објашњења израде задатака у терминима вежби или у терминима консултација.

На крају семестра биће организован термин где студенти доносе наставницима на увид Практикум да се види и оцени (бодовима) како су студенти испуњавали своје обавезе према рачунским задацима и да ли имају довољан број присуства вежбама.


Даље следе линкови на којима можете преузети PDF документе са текстовима вежби
(за генерацију која слуша Хидротехнику у школској 2023/2024.).