Glava 7: Tečenje u cevi   

Jednačine kojima se opisuje kretanje fluida, izvedene u poglavlju 4, su u opštem slučaju nerešive. Uz odredjena uprošćenja kao i za neke granične uslove, te jednačine su svedene na jednostavne i lako rešive izraze.

    U ovom poglavlju će se primeniti drugačiji pristup u izvodjenju jednačina održanja. Jednačine će opisivati isključivo ustaljeno tečenje nestišljivog homogenog fluida (odnosno tečnosti) kroz unapred poznatu proticajnu konturu (odnosno, kroz cevi). Primeniće se Ojlerov pristup po kome će se posmatrati samo promene na presecima kroz koje prolazi celokupna fluidna struja i primeniće se principi održanja mase, količine kretanja i mehaničke energije na masu izmedju tih preseka. Kao rezultat, naravno, dobiće se jednačine istovetne uprošćenim jednačinama iz prethodnog poglavlja.

    Za razumevanje materije iz ovog poglavlja nije neophodno poznavanje kompletne materije izložene u poglavlju 4. Sasvim je dovoljno da se prouči samo uvodni deo  u kome se objašnjavaju osnovni pojmovi nephodni za oblast tečenja fluida kroz cevi. Kako se u oba poglavlja koriste u suštini isti osnovni principi, bilo je neizbežno da se odredjene slike i objašnjenja iz prethodnih poglavlja i ovde ponove.

 

Sadržaj glave 7

Ustaljeno tečenje kroz cevi
    7.1  Pretpostavke i uslovi za izvodjenje jedna
čina
    7.2  Osnovne jedna
čine održanja
       7.2.1  Jedna
čina kontinuiteta
       7.2.2  Dinami
čka jednačina
       7.2.3  Energetska jedna
čina
    7.3  Trenje pri jednolikom te
čenju u cevi
    7.4  Lokalni gubici energije
    7.5  Primeri primene jedna
čina održanja
       7.5.1  Primeri primene energetske jedna
čine
       7.5.2  Primer sa dinami
čkom jednačinom
       7.5.3  Dinami
čka ili energetska jednačina?
    7.6  Hidrauli
čke mašine
       7.6.1  Pumpe (crpke)
       7.6.2  Turbine
       7.6.3  Reverzibilne mašine